Dělení podle tratí

Plodiny řadíme do tří tzv. tratí podle náročnosti na živiny.

 

1. trať

Do první trati řadíme zeleninu, která je na živiny nejnáročnější a může být hnojena přímo organickými hnojivy. Může to být kompost, chlévská mrva případně zelené hnojení. Také během vegetace je většinou potřeba tyto plodiny přihnojovat.
Do této trati patří zejména plodová zelenina a košťáloviny.


2. trať

Plodiny druhé trati jsou sice náročné na živiny v půdě ale nemohou být hnojeny organickými hnojivy. Tyto plodiny se sází v následujícím roce po plodinách první trati. Během vegetace doplňujeme výživu formou průmyslových hnojiv. Před výsadbou je možné na jaře vyhnojit pozemek kompostem.
Sem patří zejména kořenová zelenina, košťáloviny a listová zelenina.


3. trať

Do této trati řadíme zeleninu nejméně náročnou na výživu. Zeleninu této trati sázíme dva roky po zelenině první trati. Tyto záhony není třeba před výsadbou vyhnojovat a vhledem k tomu, že se do třetí trati sází hlavně luštěniny, po sklizni je záhon vylepšen o dusík.


Pro úspěšné pěstování je potřebné plodiny na záhonech střídat. Tedy měnit plodiny jednotlivých tratí cyklicky mezi sebou. Na místo 1. trati dát plodiny druhé trati, na záhony druhé trati dát v dalším roce plodiny třetí trati atd.

 

 

TRAŤ PLODINY

1

rajčata, papriky, okurky, lilek, cuketa, dýně, květák, zelí, kapusta, celer, pórek, brambory, melouny

2

mrkev, petržel, ředkev, ředkvičky, červená řepa, brokolice, kedluben, salát, špenát, mangold

3

hrách, fazole, čočka, boby, sója, cibule, česnek