Kedluben

Kedluben

brassica oleracea var. gongylodes

Kedluben je dvouletá rostlina. V prvním roce narůstá typická stonková bulva, která obsahuje šťavnatou bílou dužninu. Druhým rokem vyrůstá středový stonek, košťál, na kterém vyráží mnohokvěté hroznovité květenství se čtyřčetnými oboupohlavnými žlutými květy. Plodem je dvoupouzdrá šešule s žilkami a zobáčkem, která obsahuje černá kulovitá semena.

Kedluben je plodinou druhé trati. Nehnojit oragnickými hnojivy, patří na záhon po první trati.

Odrůdy jsou buď bílé - při nevyrovnané zálivce mají sklon k praskání a vybíhání do květu, a modré, které jsou sice menší ale jsou odolnější k praskání.

Ranné odrůdy mají vegetační dobu mezi 80 až 110 dny, letní odrůdy 100 až 140 dní.

Kedluben pěstujeme ve středně těžkých, hlinitých nebo hlinitopísčitých půdách s dostatkem humusu.

Sadbu předpěstováváme pro ranné odrůdy v únoru, pro pozdější odrůdy v březnu. Výsadba může u ranných odrůd začít už v březnu pod bílou textilii, letní odrůdy sázíme na přelomu dubna a května. Ranná i letní sadba se sází do sponu 25x25cm tak hluboko jak byly sazenice předpěstovány. Raději mělčeji než hluboko.

Já sázím ranné kedlubny spolu s ředkvičkami a salátem na rozhraní března a dubna pod bílou textilii. Ten spon dodržuju 25x25 a kombinuju jak bílou tak i modrou odrůdu. Jak se oteplí, odkryji textilii, to je tak po třech týdnech až měsíci, a po prvním sečení trávy namulčuji kedlubny touto travou. Krásně to drží vlhkost a neprorůstá plevel. Je dobré vysadit kedlubny v časových odstupech několika týdnů ať je máme na jídlo stále mladé a křehké. Jinak samozřejmě voda je základ ale ta mulč vláhu krásně vyrovnává.


rannost

trať

spon

výsev

výsadba

vegetační doba

ranná II. 25x25  únor  březen-duben  80-100
letní II. 25x25  březen-duben  začátek května  100-140
pozdní II. 25x40  duben-květen  červenec-srpen  130-170