Sloupcovité jabloně

Sloupcovité jabloně
U těchto jabloní se uvádí označení CATS, které znamená Columnar Apple Tree Systems.

 

Tyto odrůdy jabloní jsou charakteristické svým slabým kompaktním vzrůstem. Předchůdcem dnešních odrůd byly jabloně křížené s mutací odrůdy McIntosh. První odrůdy šířené pod označením Balleríny vznikly v Anglii křížením právě s odrůdou McIntosh.

Sloupcovité jabloně jsou výbornou alternativou k normálním odrůdám díky úzkému vzrůstu na menší zahrádky nebo třeba jako živý plot, případně i do nádob k budouvám či na balkony. Hlavní kmen, zvaný terminál obrůstá krátkým bočním obrostem a vytváří krátké plodonosné větve. Tato vlastnost je dána geneticky a není výsledkem tvarování nebo řezem. Pokud chceme udržet velmi úzký sloupcovitý tvar, můžeme vytvořené postranní výhony zkrátit na tři očka, případně je zcela eliminovat řezem na větevní kroužek.

Výsadbu provádíme jako u běžné ovocné dřeviny. Stromky sázíme asi 0.5m až 1m od sebe v řadách vzdálených 3m. Na dno jámy dáme trochu kompostu, pak vykopanou hlínu a zatlučeme opěrný kůl nebo tyč. Vlastní stromek upravíme tak, že ostrým nožem nebo nůžkami odstraníme poškozené kořeny. Zdravé kořeny zkrátíme a stromek vložíme do vody nejméně na 24 hodin. Při sázení stromku by měl být kořenový krček těsně nad úrovní země. Nejdůležitější je aby vlastní místo roubování bylo 5 až 10 cm nad zemí aby nedošlo ke zpravokořenění odrůdy. Pokud by stromek pustil kořeny nad roubem, byla by vlastnost podnože eliminována. Stromek postupně zasypáváme zemí a jemně s ním natřásáme aby se půda dostala mezi kořeny. Nakonec stromek opatrně zašlápneme, doplníme zeminu po kořenový krček a řádně zalijeme. Stromek přivážeme k opoře a po vsáknutí vody přihrneme suchou zeminou. Stromek není potřeba nijak upravovat řezem.

Už prvním rokem se můžete dočkat docela dobré úrody. V dalších letech je dobré dělat na konci června probírku plodů. Pokud necháme jabloň přeplodit, může dojít k alternaci – střídavé plodnosti. Pokud necháte na každém plodonoši jen jeden plod, můžete udržet vyrovnanou úrodu každý rok. V období plné plodnosti, kolem 7 až 10 roku, dokáže jabloň dát 8 až 12 kg ovoce, podle kondice i více.

Díky panu Chovancovi je slušná nabídka jednotlivých odrůd, většinou rezistentních ke strupovitosti a odolností na padlí a rakovinu jabloně. V současné době má v nabídce odrůdy GoldCATS, GreenCATS, RedCATS, SunCATS, Red Spring.

 

 

Moje sloupcovité jabloně

Pro sloupcovité jabloně jsem se rozhodl ze dvou důvodů. Jednak jsem chtěl na zahrádce větší rozmanitost ovoce, aby bylo pořád možno si něco někde ďobnout podle chuti, a jednak z čistě prostorových důvodů. Místo mám omezené a chutě naopak neomezené. Bohužel si již nevzpomenu, jak jsem vůbec na tento typ jabloní přišel, hned jsem ale věděl, že to je to pravé, čím mohu zahrádku vylepšit. Při vybírání odrůd jsem nakonec skončil u pan Chovance z Lipníka nad Bečvou. Jednak měl nejvíce informací a hlavně dobrou nabídku odrůd. Místo pro vysazení jsem měl již vybráno. Likvidoval jsem původní záhony po předchozím majiteli, takže jsem využil místo po květinách a poctivě jsem místo připravil.

připrava výsadby

Rok 2011

Březen

příprava místa pro výsadbu

 

 

Zryl jsem půdu opravdu hluboko, protože jsem netušil, co tam vlastně dříve bylo. Našel jsem v zemi několik hodně zetlelých dlouhých kořenů, jinak byl pozemek čistý. Raději jsem zaryl dva pytle substrátu, vše urovnal a nechal zatím svému osudu. Mezitím jsem si objednal u pana Chova GoldCATS nce tři stromky jabloní. Rozhodl jsem se zkusit dvě odrůdy Red Spring a jednu odrůdu Gold CATS. Red Spring Zejména mě přesvědčila odolnost proti strupovitosti, rakovině a padlí jabloně. Stromky mi přišly poštou naproto nepoškození, dobře zabalené a docela brzo po objednání. Tak nějak jsem počítal, že se to trochu protáhne ale zásilka dorazila v polovině týdne. Takže po úpravě kořenů a namočení ve vodě jsem musel sázet ve všední den. Díky tomu, že z práce přijízždím až večer kolem sedmé, jsem kopal jámy a zatloukal tyče během hlavního progarmu televize a k vlastnímu sázení jsem se dostal před devátou večer. Třetí stromek jsem zašlapával a zaléval již při měsíčku, k nemalému obveselení sousedů. Trochu to vypadalo jako bych dokončoval rozluku od stolu i lože...

Nicméně se vše zdařilo, žena přežila, stromky se uchytily, a já se se zálibou dívám jak kráně rostou.

Protže jsem jabloně sázel na jaře, neočekával jsem žádnou úrodu, což se potvrdilo. Jablůňky sice nasadily pár květů, ale byl to jen demonstrační vzorek. Plody z toho nebyly žádné. přebytečné terminály Bohužel jsem na začátku podzimu trochu nevěnoval pozornost jejich růstu a u odrůdy Gold CATS došlo k tomu, že vyhanla na vrcholu další tři terminály a úplně se zastavil její růst. Vzhledem k tomu, že celý vrchol byl pěkně zarostlý , všiml jsem si toho trochu pozdě. Všechny přebyteční terminály jsem odřízl, trochu zkorgioval boční výhony a nechal jablůňku na pokoji. Stromek hned vyrazil vzhůru k nebesům. Nicméně díky tomu začala zaostávat v růstu oproti oběma Red Spring. Zajímavé je, že u všech tří jabloní došlo k situaci s novými terminály prakticky ve stejnou dobu. U odrůdy Red Spring jsem to zachytil včas, bohužel u Gold CATS mi to uteklo.

 

Rok 2012

Co se týká úrodnosti, druhý rok po vysazení, tedy v roce 2012, zaplodily všechny jablůňky docela dost. Bohužel díky vedrům docela dost plodů opadalo již na konci jara. Zbylé plody ale narostly skoro do dvojnásobné velikosti. Docela jsem na to koukal. Kupodivu více plodů zbylo na Gold CATS, ale nebyly tak přerostlé jako na Red Spring. Tam jich zbylo tak deset na každém stromku a narostly pořádně. Chuťově mi připadá lepší odrůda Red Spring ale když jsem poslední kousky Gold CATS nechal na stromku až do konce října, byly mnohem chutnější. Zřejmě díky nadmořské výšce mé zahrádky pod Brdy budu muset nechávat jablíčka dozrávat déle.

 

Rok 2013

byl na zaplození jablůněk mimořádný. Na to, jak mnoho a dlouho deštivé, mnoho a dlouho chladné bylo jaro, jsem ani neočekával, že by nějaká ůroda vůbec byla. Ale hned jak se oteplilo, vyhnaly jablůňky takové množství květů, že to vypadalo jako z reklamního letáku. Včely a čmeláci také pracovali jak diví, takže jsem byl nucen udělat na začátku léta probírku. Vždy byly na jednom míste tři až čtyři plody na sobě, takže jsem podle doporučení nechal jen jeden plod. V Zahrádkáři jsem se dočetl zajímavou věc - plody při probírce netrhat i se stonkem od větve, ale stonek jen přestřihnout a nechat zbytek stonku tam kde je. Stromek se totiž snaží vzniklou ránu po utržení zahojit a nedává tolik síly do zbylého plodu na stejném místě. To jsem prostě nevěděl a potvrzuje mi to mojí doměnku, že se budu učit až do smrti.

Rok 2013 byl vůbec extrémní. Nejprve dlouhý, chladný a mokrý nástup jara, potom zase šílená vedra v létě. Kupodivu to ale všem ovocným dřevinám docela vyhovovalo. Třešnička přes všechnu mojí péči taky zaplodila, rybízy i zimolezy taky přežily bez úhony. Jen černý rybíz, zasazený v minulém roce, dostal úpal listů. Skoro všechny se spálily a opadaly.

A úroda z jabloní v roce 2013 byla velice dobrá. Dokonce jsme i něco dali do sklepa, ale to dlouho nevydrželo. Snědli jsme je ještě do konce odzimu.

 

rok 2011 rijen 2011 rok 2012 rok 2013

 

Rok 2014

Únor

Letošní zima je naprosto katastrofální. Žádný sníh. Dny s teplotou trochu výrazněji pod nulou by se daly spočítat na prstech rukou. Ani jsem nesypal ptáčkům do krmítka. Dokonce mi asi vylezl česnek. A zimolezy už mají jaro. Na větvích už vyrazily zelené pidilístečky. Asi už v polovině února prořežu rybízy a angrešty. Jabloně zatím odpočívají. Ale pupeny, jak fazole. Jen prasknout.

 

Rok 2015

Tento rok jsem snad vůbec nic nefotil a nemám nic pro srovnání. Jedinou fotku mám jabloně v květu, jinak nic. dné. Jabloně v roce 2015 Obecně rok 2015 začal nadějně, jabloně zakvetly a pak i nasadily spoustu plodů. Ještě v červnu jsem provedl probírku plodů a radoval se z úrody. Pak ale začala ty nekřesťanská vedra, tropy a sahara. Jablíčka začala padat jak o život. Nic nepomohlo zalévání a okopávání. Na stromcích zůstalo tak po pěti jablíčkách a ta byla napadena obalečem. Takže rok 2015 byl z pohledu úrody katastrofální. Kromě toho mi uhnil dřvěný klacek jako opora a jedna jablůňka se málem vyvrátila. Už byla mírně nakloněná. Naštěstí jsem si toho včas všiml a vyměnil jsem oporu za železnou trubku.

Žlutá odrůda stále zaostává vzrůstem za oběma červenými. I když se ten deficit trochu zmenšil.

 

Rok 2016

Zatím je zima docela mokrá a teplá. Jabloně zatím odpočívají a, jak doufám, chystají pro mě nějaké překavpení.

Na jaře vykvetly všechny tři jabloně jak z pohádky. Pokud se něco nestane, bude hezká úroda.

Na začátku léta se začaly tvořit plody a je jich tedy požehnaně. Musí to pořádně probrat aby to stromky utáhly. Teploty jsou spíše vyšší, srážky žádná sláva, spíše pár nárazových přeháněk.

Nakonec jsem ty plody probral méně než jsem si myslel a obě červené jabloně zůstaly obsypány jablíčky. Ve výsledku pak nebyly veliké, spíše střední velikost a bylo jich tak moc, že asi další rok nebude nic.

 

Rok 2017

Tak mé obavy se potvrdily a obě červené odrůdy vůbec nezakvetly. Prostě jsem břídil a přesto, že to vím, jsem podruhé dopustil střídavou plodnost. Letos mám tedy klid, nebude ani jedno červené jablko ale příští rok si dám fakt pozor. Na každé větvičce maximálně jedno až dvě jablíčka. Tak snad příště.