Zimolez kamčatský

(Lonicera kamtschatica)
Řád – lomikamenotvaré
Čeleď – meruzalkovité
Rod - zimolez

Zimolez kamčatskýZimolez kamčatský je opadavý nízký keř. Běžně dorůstá výšky 1,5m až 2m. Jeho původní domovinou je východní Sibiř a polostrov Kamčatka.Vzhledem k jeho původu je značně odolný na mráz až do -45 stupňů Celsia. Také je odolný vůči škůdcům i chorobám. Ke svému růstu nevyžaduje kyselou půdu, roste dobře jak na kyselých, tak i na neutrálních až zásaditých půdách. Snáší i půdy chudé na živiny, pouze špatně snáší půdy suché.

Protože ve své domovině roste v oblastech kratšího vegetačního období, stává se, že v našich podmínkách začíná opadávat již v průběhu léta. Tato vlastnost není způsobena žádnou chorobou, jen se přirozeně připravuje na další vegetační období.

Jeho kořenový systém je mohutný a spíše mělký. Dřevo je tvrdé, díky tomu se dožívá desítek let.

Květy začínají rašit brzy na jaře, kvete během února až dubna nenápadnými drobnými žlutozelenými kvítky. Plody dozrávájí během května a června. Jde vlastně o plody ze dvou srostlých bobulí, které mají temně modrou barvu, jsou ojíněné a jejich chuť připomíná borůvky. Odtud jeho lidový název Kamčatská borůvka. Tonto pojmenování je ale nyní zaregistrováno jako ochraná známka odrůd vyšlechtěných panem Chovancem a nelze jej v komerční sféře volně používat.

Zimolez kamčatský je možné množit buďto ze semen, tyto semenáče ale nepřejímají vlastnosti mateční rostliny a jejich plody jsou nahořklé a nedosahují dostatečné kvality. Druhou možností je vegetativní množení, kdy se odebírají napolo vyzrálé řízky. Jinou možností je hřížení, kdy pruty rostliny ohneme k zemi a zasypeme hlínou. Tyto pruty samy zakoření a je možné je později odříznout a rostlinu přesadit.

 

 

Můj Zimolez kamčatský

 

Zimolez kamčatský odrůda Modrý triumf

Výsadba zimolezu může proběhnout nejlépe na podzim, samozřejmě je možné jej vysadit i na jaře. Vyhloubíme jámu okolo 50x50 cm, na dno přihodíme lopatu kompostu, přidáme zeminu a rostlinu usadíme asi 3 až 5 cm hlouběji, než byla zasazena v nádobě. Vzdélenost keřů od sebe je idelání 150 až 200 centimetrů. Keře jsou dost bujné a brzy se rozrostou jak do výšku tak i do strany. Ze začátku není třeba zimolezy prořezávat, první řez bude potřebný tak kolem pátého roku. Důležité je keře pravidelně prosvětlovat. Jak se keř zahušťuje, zůstává střed málo olistěný a rostlina plodí jen po obvodu a drobněji. Ponecháme tedy kolem deseti až dvanácti mladších větví kolmého vzrůstu. Vodorovné a převislé větve zastřihneme až u země a zbylé kolmé větve zkrátíme až nad místo jejich rozvětvení. Prosvětlení a prořezání můžeme provést až později na podzim nebo brzo na jaře.

Pokud už stáří keře přesáhne určitou mez a přestává plodit, nebo jen drobně a málo, je čas celou rostlinu radikálně zmladit. Všechny hlavní větve zkrátíme na 30 až 40 centimetrů. Je dobré neřezat níže, protože zimolez vytváří nový obrost ze spících pupenů které se níže k zemi nevytvářejí. Po takto razantním prořezu začne keř hustě obrůstat a proto ho musíme po pár letech opět prosvětlit.

U zimolezu je důležitý přísun živin. Pokud keř nebudeme hnojit, nebudeme mít dobrou úrodu. K hnojení můžeme použít komplexníhnojiva jako Cererit, Hydrocomplex a jeho současnou náhražku – YaraMila Complex. Hned jakmile na jaře začne slézat sníh, zahnojíme klidně dvojnásobnou dávkou hnojiva oproti doporučené dávce.

 

 

23. března 2013

Příprava záhonu.

Příprava záhonu

Ani už nevím jak mně napadlo, že si zasadím zimolez kamčatský. Jen si pamatuju, že jsem prohledával internet kvůli nějakým informacím o ovoci a čistě náhodou jsem padl na krátký článek o této rostlině. Jelikož jsem o ní nikdy neslyšel, chtěl jsem si zjistit více.

Informací zase až tak moc o rostlině nebylo, spíše se autoři různě vykrádali navzájem. Nakonec jsem narazil na stránky Plná zahrada, kde jsem našel velice užitečné srovnání jednotlivých dostupných odrůd v praxi. A to už byl jen krůček k rozhodnutí vyzkoušet nevyzkoušené.

Vzhledem k tomu, že jsem právě byl uprostřed předělávání nové zahrádky, nechal jsem si přímo část prostoru u plotu na tři sazenice. Více se mi tam nacpat nepodařilo.

 

 

9. dubna 2013

Objednání sazenic

V okamžiku rozhodnutí, že si zasadím Zimolez kamčatský, vyvstal problém od koho sehnat sazenice. Výběr v zahradnictvích byl buďto velice špatný nebo pěkně drahý. Hledal jsem na mnoha místech a hlavně jsem bral v potaz i zkušenosti ostatních lidí v různých fórech. Když už jsem byl rozhodnut vzít odrůdu Altaj a Amur jako nejběžnější a nejdostupnější, narazil jsem na stránkách Plná zahrada na srovnání odrůd zimolezů jak po stránce bujnosti vzrůstu, tak i po stránce chuti. Našel jsem zde i odrůdy od pana Chovance, od kterého jsem už bral sloupcovité jabloně.

Takže jsem vyhledal další informace a rozhodl jsem se objednat si z jeho zahradnictví dvě odrůdy Modrý triumf a jednu odrůdu Remont. Přečetl jsem si i obsáhlou diskuzi na stránkách Zahrada.cz a myslím, že jsem neudělal špatně. První diskuze se původně týkala plodnosti kamčatské borůvky a druhá diskuze začala příspěvkem o konci jeho pěstování. Myslím, že obě stojí za to si je pročíst.

9. dubna jsem si tedy objednal tři sazenice od pana Chovance. Odezva byla prakticky okamžitá a vytoužené keříky mi přišly poštou 18. dubna. Když jsem viděl balík se sazenicemi, nejprve jsem se lekl, že mi přišlo něco jiného. Krabice byla skoro 120 centimetrů vysoká a tak jsem byl velice zvědavý jak sazenice vypadají. Opět, jako v případě jabloní, perfektně zabaleno. Sazenice byly již pěkně vzrostlé, dokonce částečně nakvetlé, a v umělohmotném kořenáči. Bohužel jsem v tu dobu ještě pro ně neměl dodělaný záhon, tak jsem je prostě i s kořenáči dočasně zasadil do volné půdy. Na dočasném stanovišti zůstaly asi 3 dny, každý den jsem je chodil kontrolovat, a 21. dubna jsem je konečně zasadil na správné místo v nové zahrádce.

 

21. dubna 2013

Výsadba Zimolezu kamčatského Zimolez kamčatský odrůda Modrý triumf

Tak konečně došlo k zasazení tří keříků Zimolezu kamčatského. Z důvodu opylení jsem rozmístil odrůdy v pořadí Modrý triumf - Remont - Modrý triumf. I když má být Modrý triumf samosprašný, nechci to nechávat náhodě a raději jsem ho podpořil jedním Remontem. Vyryl jsem jámy asi 50x40 centimetrů, hodil na jejich dno lopatatu kompostu, kořenový bal jsem trochu rozmělnil a zasadil keříky do hlíny o pár centimetrů níže, než byly v kořenáči. Trochu jsem je zalil, dosypal hlínou a pak je zalil už pořádně - asi jednu 10tilitrovou konev na sazenici. Povrch jsem namulčoval kůrou a opustil své dílo k večeři.

 

 

 

13. července 2013

Další dny keříků

zimolez kamčatský Zimolezy krásně vyhnaly listy. Zatím jsou bez napadení škůdci, snad je to pravda, že tyto rostliny zatím nic nenapadá. Kůru jsem pod keříky dosypal na celou plochu výsadby. Bohužel drzejší a odolnější plevel stejně proroste, takže je potřeba ruční domluva. Na Nových keříčkách se dokonce i vytvořilo několi málo plodů. Takže jsem měl tu možnost ochutnat a skutečně mi chutnají jako borůvky.

 

 

 

15.září 2013

Konec vegetačního období

Zimolezy na podzim Poměrně rychle začaly zimolezy přípravu na spánek. Během týdne začaly listy měnit barvu, postupně zešedly a začínají pomalu opadávat. Remont se skutečně ještě pokusil jednou vykvést a nasadil i několik málo plodů, ale už z toho mnoho nebylo. Je tu prostě konec vegetačního období.

 

 

15. února 2014

Příliš teplá zima

Zimolez v teplé zimě Zima roku 2013 je neobvykle teplá a suchá. Keříky sice shodily listí už během října, bohužel si moc neodpočinuly a už před polovinou února 2014 začaly rašit. Nejprve jen trochu zezelenaly pupeny, pak ale bylo několik dní mimořádně teplo a zimolezy vyhnaly listy z pupenů. Vzhledem k nočním mrazivým teplotám několik čerstvých výhonů namrzlo a zašlo. Zajímavé je, že namrzly jen na odrůdě Remont. Modrý triumf zůstal omrznutí ušetřen. Jak jsem se tak průběžně díval, nezdá se, že by Remont vyrašil dříve než Modrý triumf a tak se zachránil. Keře vyrašily prakticky ve stejnou dobu, takže to vypadá na menší odolnost Remontu k mrazíkům. Ale to si ověřím příští zimu.

Zimolezy Jinak jsem využil příležitosti a když už bylo a je tak teplo, položil jsem na záhon se zimolezy mulčovací tkaninu a zasypal mulčovací kůrou. Ten plevel mě prostě štve, nemám tolik času ho pořád likvidovat, tak doufám, že mi tahle varianta trochu ušetří námahu.

 

 

 

16. března 2014

Zimolezy již vykvetly

Zimolez

Tak zimolezy to už nevydržely a prostě začaly kvést. Jako na potvoru byl víkend docela chladný a hlavně pěkně ufoukaný. Takže nebyla šance, že by se keříky vrhly včelí teenageři a čmeláci. Minulý víkend jich vylétlo požehnaně. Až mě to úplně rozněžnilo. Tak jsem si dal jednu fajfku a pozoroval jejich společné úsilí. Omrzlé větičky na Remontu musím zastřihnout. Naštěstí jich na tak malém keříku bylo jen asi pět. Květů je připraveno hodně. Snad něco letos ochutnám.

 

 

Jaro 2014

Protože jsem se nějak během roku nedostal k aktualizaci jednotlivých článků o mých rostlinách, budu se alespoň snažit shrnout poznatky za roční období.

Jaro bylo kupodivu teplé, všechny bobuloviny nasadily plno květů a zimolezy nezůstaly pozadu. Lépe řečeno, zimolezy nasadily spoustu květů a ostatní bobuloviny nazůstaly pozadu. V rozmezí tří týdnů během března 2014 stihly plně vykvést. Všechny tři keříky vykvetly prakticky ve stejnou dobu a plody nasadily také společně. Na květech si včely moc nepochutnaly, dlouhé trubkovité květy jsou spíše pastvou pro stáda čmeláků. Plně vykvetlý zimolez Na jaře roku 2015 si dávám úkol a závazek sledovat kdo vlastně zimolezy převážně navštěvuje. Pokud budu přes den venku, dám tak asi na stativ kameru.

Ke konci jara jsem měl obavy, zda zelené plody neopadají. V dubnu se občas objevila suchá období, nicméně naštěstí byl květen srážkově vyrovnaný. To se bohužel nedalo říci o červnu. Ten byl suchý jak můj tabák do dýmky. Za celý měsíc spadlo jen 29 mm srážek a hlavně první polovina byla prakticky bez deště. Takže jsem posiloval s konví. První plody zimolezu Zimolezy mojí péči kupodivu přežily a krásně dozrávaly. Ke konci května už byly zralé tak tři čtvrtiny plodů.

 

Léto 2014

Kolem poloviny června jsem už dál nečekal a všechno obral, protože Modrý triumf začal zvolna pouštět zralé plody na zem. Co se týká množství plodů, lépa byl na tom Modrý triumf. Nedělal jsem nějaká detailní měření, jde čistě o subjektivní dojem při sklízení. Plody byly nepoškozené, chuťově obě odrůdy výborné, porovnával jsem to oproti skutečným borůvkám, které jsem byl sbírat v lese. Dohromady jsem ze tří keříků nasbíral asi litr plodů. Na první úrodu od výsadby je to slušný výsledek. Keříky také nasadily mnoho nových letorostů, nejvíce obrostl Remont. Vyhnal hodně letorostů zejména ze spodní části keře, jsem zvědavý jak se rozvětví v roce příštím. Modré triumfy spíše zahustily loňské výhony převážně ve střední a vyšší části keříku. Vše ale může být také důsledek toho, že sazenice Modrého triumfu měly stonky pěkně vzpřímené a rovné, kdežto sazenice Remontu měla takový křákovitý vzrůst.

Zralé plody zimolezu

Předpokládám, že se to letos, tedy v roce 2015, vyrovná. Obecně léto bylo teplotně značně nadprůměrné, jako už je zvykem. Srážek bylo v červenci vydatně, bohužel vinou prudkých přívalový dešťů. No a srpen byl zase pro změnu na srážky dost skoupý.

 

 

 

Podzim 2014

Měsíc září byl ve znamení slušného množství deště, zimolezy začaly měnit barvu listů a pomalu se připravovaly na odpočinek. V říjnu skoro nepršelo, raději jsem hodně zaléval, po skušenostech z minulých let jsem nepředpokládal nijakou sněhovou zimu a ani se srážkami přes zinmí odbobí jsem moc nepočítal. Zimolezy už prakticky úplně opadaly. Zbylo jen několik lístků, které se udržely až do začátku prosince. Listopad byl docela teplý, dokonce jsem ještě grilovali, žádné noční mrazíky. Kromě toho, že skoro nepršelo, spadlo jen 24 mm, to byl velice příjemný měsíc. Vyplel jsem pod zimolezy plevel, přidal mulčovací kůru a nechal keříky svému osudu.

 

Zima 2014 / 2015

Zima začal tak jako obvykle. Teplo, bahno, hnus. Zimolezy spí, ale jestli nepřituhne, obávám, že opět vyraší ještě během zimy. Zatím jsou v klidu. Teplotně je to spíše lepší průměr, tedy teplejší průměr. Občas prší, občas sněhoprší, jak na houpačce. Jediný sníh napadl až na Silvestra a už druhého ledna byl pryč. Několi dnů bylo nečekaně mrazivých, pak zase období jedenáctistupňových veder. Krtci jedou jak fretky, naštěstí se mé zahrádce vyhýbají. Vždycky svoje výkopové práce zastaví těsně před plotem. Asi mají vítr z koček, minulý rok jich pár zaplatilo svou stavební činnost životem. Leden je zatím stejný jako prosinec. Sníh žádný, zima jen v noci a toještě jen někdy, přes den tři, čtyři stupně nad nulou.

 

18. dubna 2015

Remont Tak jsem pořád čekal na probuzení zimolezů a najednou jsem ke své hrůze zjistil, že oba Modré triumfy jsou nějaké mrtvé. Zatím se mi zdá, že prostě přes zimu a začátek jara přischly. Zima a hlavně předjaří bylo suché, hned jak to šlo, jsem začal zalévat. Bohužel asi pozdě. Květů je jen pár a zakrnělých, stejně tak listy zatím prakticky nevyrašily. Snad to přežijí. Oproti tomu Remont se má čile k světu, takže nevím co se mohlo stát. Modré triumfy zatím úplně mrtvé nejsou ale je to bída.

Modrý triumf

 

 

 

 

 

 

14. května 2015

Remont úspěšně odkvetl a má už první zralé plody. Oproti minulému roku pěkně zahoustl a má se k světu. Oba Modré Triumfy jsou stále zakrnělé a jen tak přežívají. Na podzim je seříznu a dám jim ještě jeden rok. Jinak celý experiment se zimolezy ukončím. Zatím tedy veliké sklamání.

Zimolezy na jaře 2015 Zaostalý Modrý triumf

Listopad 2015

Pokusil jsem se přivést k rozumu oba Modré triumfy, seřízl jsem vše suché a ohnuté do země, a budu doufat do jara. Moc šancí tomu nedávám, zřejmě dostaly větší pecku díky suché ziměl na přelomu roku 2014/2015. Zimolezy už stejně spí, snad se na jaře proberou k životu. Jinak ani na Remontu nebyla úroda. Plody zaschly a opadaly. To vedro bylo pekelné.

 

Rok 2016

Tak jsem nevydržel a v březnu jsem oba polosuché Modré triumfy vykopal a připravil jámy pro nové dva keříky. Jámy pro nové sazenice Jeden bude opět Modrý triumf a jako druhý jsem si objednal odrůdu Helfštýn. Snad se jim bude dařit lépe než předchozím nebožtíkům. Zatím jsou objednány u pana Chovance, snad do velikonoc dorazí.

23. března dorazily sazenice v krásně dlouhé krabici. Bohužel jsem se dostal k vysazení až v sobotu 26. března. Při měsíčku už sázet nehodlám. Zatím jsem je umístil do sklepa, zimolezy byly s balem, a hrušeň šla jako prostokořenná do kýble s vodou.

Odrůda Helfštýn
Odrůda Helfštýn

Výsadba byla celkem rychlá. Jámy už byly připraveny, jen jsem namíchal substrát s kompostem a to bylo vše. Snad to vše dopadne dobře.

Keříky jsou v zemi a zatím docela žijí. Remont se mi zdál už dost zahuštěný a tak jsem ho trochu prořezal. Hned začal pacholek hnát nové výhony od země, tak snad budou nějaké bobule.

Nakonec jsem se rozhodl, že udělám to, na co jsem už několik měsíců myslel. Všechny tři zimolezy jsem vykopal a přesadil na horní zahrádku za plot. Současně jsem tam přesunul i nádrž na vodu. Tím jsem si uvolnil část záhonu pod nádrží pro bylinkovou zahrádku a taky záhon po zimolezech kam vysadím pás malin. Místo malin dám bílý rybíz. Taková akce kulový blesk. Takže moje trojkombinace stojí za plotem a bude muset odolávat nájezdu slepic, které se zločinně, samovolně a bez dozoru potulují za zahrádkou. Jdou mi na nervy a pořád přemýšlým jak jim to znechutit. Snad na jaře obrazí a poporostou.

 

Rok 2017