O mé zahrádce

Rýč se slamákem

Události za rok 2014
Události za rok 2015
Události za rok 2016
Události za rok 2017
 

Moje zahrádka se nachází ve středních Čechách, pod brdskými kopci v nadmořské výšce 361 metrů. Její rozloha není veliká, skoro bych řekl, že je malá. Jejích 100 m2 není nijak náročných, přesto dokáže plevel statečně držet krok a dost často mně i předhoní.

Protože mi její vzhled mi nevyhovoval, začal jsem ji postupně měnit k obrazu svému. Moje zahrádka původní stav Záhony na zeleninu a keře rybízu jsem nechal v původním stavu a kompletně jsem přeměnil záhony s džunglí různých bylinek a květin na pás pro sloupcovité jabloně, angrešty a trochu jahod. Pro úschovu nářadí mám, oproti mé původní zahrádce v Praze, konečně dvojitou skříňku, takže mi nářadí rezne opravdu minimálně a násady na hrábě přestaly na jaře rašit. K posezení mám samozřejmě távník, ale hlavně mám takovou malou boudičku, vlastně nepatrný altánek, takže mohu cibuli a česnek i seno pro morče nechat v něm.

V roce 2012 mi byla nabídnuta ještě jedna, menší, zahrádka, kompletně zatravněná. Odhadem bych žekl, že může mít tak 80 m2. Rozhodl jsem se tedy, že z menší zahrádky udělám čistě užitkovou plantáž a původní zahrádku změním na odpočinkovou oázu. Začal jsem tedy přerývat trávník na záhony. Odmítl jsem první nápad vzít to celé Roundupem, což je sice dobrý sluha, ale zlý pán. A tak začal koncert pro dvě ruce, rýč a tyčku na vytloukání hlíny z drnů. Peklo. Nová zahrádka úpravy Začal jsem na počátku podzimu, abych alespoň něco mohl zasadit hned, a skončil jsem na jaře a to jen proto, že jsem potřeboval zasadit zimolezy. Postupně jsem vykopal šeřík, pařezy starých růží, Nová zahrádka původní stav obrovské trsy trvalek a další obyvatele zahrádky. Pak došlo k menší akci kulový blesk a rybízy ze stěhovaly na nové místo na druhé zahrádce. Sloupcovité jabloně ani angrešt přesouvat nechci, krásně rostou a plodí. Přeci jen tedy na rekreační zahrádce nějaké ovoce prostě zůstane. Kromě toho by se mi na nové místo ani nevešly. V současné době - v roce 2013 - mám užitkovou zahrádku tak zaplněnou, že ani nevím, kam dám další jaro ředkvičky. Nová zahrádka současný stav

 

Podzim 2013

Jako první budovací akci podzimu 2013 jsem si vymyslel přeměnu původních záhonů zpět na trávník a současně vysazení nových deseti cypřišků k plotu. Vše jsem znovu vyplel, zaryl substrát, vše urovnal, půjčil v kutilském supermarketu válec a založil nový trávník. Část místa jsem nechal volnou na cibuloviny jako hyacinty, narcisy, šafrány, sněženky. Chce to trochu barev.

Když tráva trochu vzešla, vysadil jsem k plotu cypřišky a dočasně přesadil dvě Yuccy. Budou zde jen přes zimu, nemám je kam dát, na konci jara se postěhují na trvalé místo.

 

Jaro 2014

Došlo k definitivnímu rozhodnutí udělat si menší jezírko. Nové jezírko Nastudoval jsem problematiku na internetu a vzhůru do práce. Na začátku dubna začaly přípravné práce. Veškerá travina se stěhovala dočasně do záhonu na mečíky a staré plastové jezírko šlo ze země ven. Vyhloubil jsem a později i vykopal jámu pro nové jezírko, vytvaroval okraje, položil geotextilii a na ni fólii. Po napuštění vody jsem nechal vše sesednout a po třech nedělích jsem konečně dokončil okolí. Sesadil jsem bergénie na jedno místo, traviny se vrátily na staronové místo a na stráž jsem přilepil Alfonse, svého vodníka. Hotové jezírko Celé budování jezírka mi zabralo více než měsíc. Konečně, v galerii jsou fotografie z výstavby.

Další na řadě byl záhon s mečíky. Mám rád květy a mečíky jsem vždy chtěl vypěstovat. Takže jsem nějaké cibule dostal od dědy, další dokoupil v tržnici  a na trhu a na začátku května jsem vysadil cibule do země. Kupodivu, přes všechnu mojí péči, opravdu vyrostly a během července krásně vykvetly. Ani jsem je nestihl všechny nařezat a rozdat. Takže se příští rok pokusím o stejný kousek.

 

Léto 2014

Vodovod na zahradce Rozhodl jsem se udělat nové rozvody vody na horní i spodní zahrádce. Původní hadice zakopané mělce pod zemí začaly děravět, protože jsem občas do nich zajel rýčem. Takže jsem dovedl pod zemí trubkami vodu za plot na zahrádku z hlavního řadu a na spodní zahrádce jsem napojil na hadici v zemi nový vývod vody v trubkách a to i s rozdělením pro sousedy. Docela to byla fuška, hlavně to řezání závitů mě oddělalo. Ale je to hotovo  a je to dobré.

 

Podzim 2014

Podzim proběhl celkem klidně, přeházel a prosel jsem kompost, namulčoval jsem ho k rostlinám.

Důležitější je to, že jsem se rozhodl vyrobit aktivní radiační štít pro čidlo na měření teploty. Nijak jsem se nehonil, použil jsem návod ze stránek Nováci HAMRY. Jde o konstrukci z misek pod květináč 18cm a 21cm. Celou zimu si s tím hraju když mám náladu a čas. Snad to na jaře bude hotové.

Jinak mám v plánu na jaře vysadit dvě, případně tři kanadské borůvky. Uvidíme.

 

Rok 2015

Aktivní štít meteo Konečně jsem na konci února dokončil celou konstrukci teplotního štítu na čidlo. Štít má aktivní větrání, motorek je ze starého počítače a je napájen přes jednoduchý stabilizátor přímo ze solárního panelu. Aktivní meteo štít Zařízení nemá záložní baterii, už takhle je to dost složité. Letos to v létě budu ověřovat, v nejhorším to sundám a zvednu otáčky. Zatím se točí na poloviční výkon. Bohužel se ale při silnějším větru trochu kymácí, takže pokud budu mít falešné údaje o srážkách, budu muset vystužit držák.

 

Uhnil mi sloupek od branky. On tedy uhnil už na podzim, ale až do března jsem ho přemlouval aby vydržel a nespadl. Teď se už hodně nakláněl a táhl za sebou plot, takže musím zahájit operaci Branky. Výkop zákaldů branky A když jsem už začal s hlavním vstupem, udělám rovnou i branku směrem do pole. Příprava pro novou branku Ať si tam mohu dělat pořádek a nemusím objíždět všechny zahrádky dokola abych se dostal metr za plot. Zatím jsem stihl zabetonovat patky pro hlavní branku.

Konečně jsem dobetonoval patky pro sloupky branek. Padlo na to trochu více betonu než jsem předpokládal. A to jsem to poctivě prokládal kameny. Nic, je hotovo, až to zatvrdne tak přišroubuju sloupky a nasadím dvířka. Nová branka

V dubnu jsem si pořídil dva keříky kanadských borůvek. Trochu to bylo složitější ale jsou v zemi, spíše tedy v rašelině. Jde o odrůdy BluJay a Toro.

Léto v roce 2015 je v mé paměti zafixováno pod výrazy hic, tropy sucho a peklo. Takové léto je nanic, neb se nedá přes den nic dělat a jen pokus dojít si do pivovaru na pivko je nadlidský úkon a hazardování zdravím. Kromě toho hrozí nemoc z ozáření. Prostě jsem přes léto nic kloudného neudělal. Většinou se dalo vyjít až k večeru a i tak bylo pořád 27 ve stínu.

Úroda angreštu a rybízu byla opět úžasná, rybíz jsem rozdával a nakonec po všech těch marmeládách a koláčích jsem založil rybízové víno. Bublalo statečně a řekl bych, že chutnalo. Trochu silnější ale dobré. Příště musím dát více černého rybízu aby vonělo po listech. Jsem spokojen.

Nově zasazená ostružina docela roste. Nevyhnala sice mnoho základních letorostů, ale i tak vypadá nadějně. Plodů bylo docela dost, na její první zaplození.

Poprvé nám zarodila malá třešička tak jak bych si představoval. Na stáří stromku byla úroda veliká, něco snědeno, něco zamarmeládováno a zbytek usušen.

Jablka nebyla skoro žádná. Květy a násada obrovská, ještě jsem udělal probírku a pak to začalo opadávat. Snažil jsem se zalévat ale asi to nestačilo nebo bylo opravdu moc veliké horko, nevím. Pár zbylých červených jablíček bylo napadeno obalečem. Uvidím další rok.

Zimolezy letos opravdu nic moc. Spíše nic než moc. Oba Modré triumfy neobrazily, spíše ještě více zaschly a Remont sice obrostl ale díky horku vše co stihl zaplodit zaschlo. Modré triumfy jsem pořádně zařízl a uvidíme na jaře.

I když jsem se snažil alespoň trochu zalévat, část skalky zašla. Mám v plánu ji prostě zrušit a vytvořit okolí jezírka. Trávy, kameny a suchu odolné rostliny. Do jezírka jsem koupil provzdušňovátko na solární panel a dost to pomohlo. Voda jako sklo.

Zašla mi jedna rybka v jezírku, zřejmě Baltazar, nyní už tedy Baltazar I. Zřejmě to nebylo mojí péčí neboť měl na hlavě už od začátku bouli, která se postupně pořád zvětšovala. Nic, šel jsem koupit novou a přinesl si rovnou dvě. Aby se nebály. Takže nyní mám v jezírku Jonáše, Baltazara II. a Ervína. A Jonáš obě nové rybky pěkně prohání.

Co mě asi mrzí nejvíce je silné zaschnutí nové vrbičky nad vodníkem. Snažil jsem se vyjít s vlastní zásobou vody a nebrat ze společné studny. To byla chyba. Byli tací, kteří si vodou ze studny v tom parnu vesele umývali auta. To fakt zamrzí. V dalším roce hodlám sehnat ještě jednu 1000 litrovou nádrž a obě dát za plot. Proč mi to má zabírat drahocenné místo na zahrádce.

Víno mi zarodilo dva hrozny, zbylé násady jsem ostřihl hned před květem. Nakonec jsem nachal jen jeden hrozen a byl výborný. Sklidil jsem ho až v září, byla to tvrdá bitva s vosami, ale vyhrál jsem a pochutnal si. První zralý hrozen

Jako zřejmě poslední výraznější akcí byla podzimní výsadba dalších 11 cypřišků k plotu. Při pokusu o vykopání jam padlo k zemi suché mnohaleté torzo stromu což až tak nevadilo, bohužel na něm bylo připevněno krmítko pro ptáky. Tím sice opeřenci a kočky přišli o vylepšení jídelníčku ale díky prosincovým teplotám okolo 12 stupňů nad nulou jim to asi až tak nevadilo.

Česnek jsem zasadil až po polovině prosince a to spíše jen z pocitu viny než nutnosti. Teplty byly pořád okolo 10 nad nulou. Tentokrát na to padl celý jeden záhon a to povina odrůdy Záhorský nepaličák a polovina odrůdy Vekan paličák. Už budu sadbu kupovat jen od ověřených pěstitelů. Kdoví co mi to prodali za sajrajt v minulém roce. Bída. Jsem zvědav na úrodu v příštím roce.

 Můj měřič teplot a srážek zatím pracuje výborně, uvíme v dalších letech.

Krtek letos opět žádný, zato mám zahrádku poddolovanou od myší. Potvory důlní.

 

Rok 2016

Letošní zima zatím teplotně nic moc ale srážkově docale dobře. Rozhodně oproti minulému roku výrazně lepší. Už jsem se chystal zalévat zimolezy ale naštěstí je zatím srážek tak akorát.

Třetí týden v únoru jsem prořezal angrešty a rybízy. A protože se zatím teploty drží v noci jen lehce pod nulou, zastřihl jsem i vinnou révu. Trochu mi nevyšel umístěním letošní budoucí tažeň, tak jsem nechal dvouočkový čípek blíže ke kmeni a tažeň vzal jako druhý letorost. Vše znázorněno v galerii s vínem. Snad se mi podaří posunout budoucí letotosty blíže ke kmínku.

Teď, první den v březnu, napadlo dost sněhu, takže vody pro jarní explozi bude dost.

Česnek je samozřejmě na pět prstů venku ze země ale hlavně, až na dva stroužky, vzešel všechen. To se mi zatím ještě nepovedlo. Je to nadějné.

Jinak mi kočky včera večer sežraly snídani zapomenutou na stole. Takže byly mrchy o hladu. Kupodivu vůbec neprotestovaly. Ale to sem nepatří.

V polovině března jsem se rozhodl dál netrápit zimolez a polosuché keříky Modrého triumfu vykopat ven a nahradit novými sazenicemi. Snad se jim povede lépe. Takže zatím objednána jedna sazenice odrůdy Modrý triumf a druhá sazenice odrůdy Helfštýn. Navíc jsem si ještě objednal jeden stromek sloupovité hrušně Decora. Aby měl kluk něco na mlsání.

Letošní rozdělení záhonků je na obrázku. Rozdělení záhonků 2016 Opět standartní sestava. Na jaře pod textil ředkvičky a kedlubny - kedluben hodně. Jeden záhon nechám do května prázdný pro nakládačky a rajčata. Okurky poženu do konstrukce na výšku. V dubnu hrášek, mrkev a snad konečně vzejde i petržel. Po zmrzlých potom rajčata na polovinu záhonu a pak už jen kde bude volno a sklizeno budu vysévat ředkvičky, hrášek, připadně kedlubny.

Ke konci března jsem zasadil nové odrůdy Zimolezu. Jedna odrůda Helfštýn a druhá znovu Modrý triumf. Snad už dopadnopu lépe. Také jsem na horní zahrádku vysadil na místo po jahodách novou sloupovitou hrušeň Decora. Netuším jak se jí bude dařit. Místo je to dobré, v okolí jsou na zahradách jiné hrušně tak se jí tam nebude snad stýskat.

Oproti plánu s nakládačkami jsem je nakonec vynechal - nebyl by čas je sklízet a zavařovat - a na jejich místo dal dvě cukety. Poslední tři mi ještě leží na trávě a hnijí. Bylo jich příliš. Už to dělat nebudu.

Léto nebylo kupodivu až tak příliš horké. Sice byly sem tam dny s vysokými teplotami ale oproti roku 2015 to byla brnkačka. Jen té vody kdyby bylo více. Nicméně ani to nebyla taková dragédie oproti minulému roku.

Navezl jsem z pole nějaké to kamení a opravil hradbičku mezi záhony a trávníkem na horní zahrádce. Prostě jsem vykopal shnilé dřevěné obruby a zatloukl kameny do země na jejich místo. Snad to bude stačit.

Na jabloních byla neuvěřitelná úroda jablek. Na začatku června jsem udělal probírku ale stějně to nestačilo a jablek bylo více, než jsem chtěl. Díjy tomu jich bylo jen pár opravdu velikých. Většina byla spíše menších. Také jsem nastražil lapač na obaleče - bohužel moc pozdě. I tak jsem jich měl na lepu docela dost. Skoro bych si dovolil tvrdit, že to i pomohlo.

Obecně se ovoce urodilo hodně. Rybízy, borůvky, ostružiny i maliny daly slušnou úrodu. Jeden žlutý angrešt bohužel pod tíhou úrody nevydržel a přesto, že jsem ho poctivě vyvázal, rozlomil se. Bohužel tak nešikovně, že už nepůjde zapěstovat nová korunka. Takže šel ven a na jeho místě je nový stromek.

Mečíkům se nedaří až tak jak bych si přál. Vyrostly dost nerovnoměrně, pár jich bylo zkroucených a nové cibulky nebyly tak veliké jako dříve. Takže si musím koupit novou sadbu a příští rok je dám jinam.

Česnek 2016 Česnek se letos povedl. Chvíli jsem měl o něj v létě strach, trochu více zarostla  moc vláhy taky nebylo, ale vydařil se.

Po nějaké době rozhodování jsem provedl to, co jsem se chystal udělat už minulý rok. Celou nádrž na vodu jsem přestěhoval za plot. Obnášelo to mimo jiné přehodit vyústění okapu a rozplést pletivo u branky. Jinak bychom nádrž nepřenesli. Ale je tam a stihla se ke konci podzimu i naplnit na tři čtvrtě objemu. A hned jsem provedl i druhou věc - všechny tři zimolezy jsem přesadil za plot také. Na uvolněné místo na spodní zahrádce jsem uvažoval o sloupovitých meruňkách ale nakonec jsem se rozhodl rozšířit počet malin. Dokoupím ještě šest sazenic, čtyři k tomu použiju z původního místa a udělám nový pás deseti sazenic. Na původní místo malin asi dám dva bílé rybízy. Ať to mám komplet.

Vinná réva je zatím zklamáním. Nejprve na jaře pomrzly některé rašící výhony a těch pár hroznů co zbylo zlikvidovala šedá hniloba. Letos má posledí šanci. Zavedu nový letorost, postříkám ji proti padlí a hnilobě a uvidím. Pokud to nepomůže, půjde ven a dám tam něco smysluplného.

Jinak se mi v jezírku narodily rybičky. Je jich asi patnáct a kromě jediné červené jsou všechny černé jako noc. Budu je muset vychytat a vypustit do nějakého rybníka v okolí. Stejně se chystám celé jezírko vyčistit a rozesadit rostliny.

Zima začala celkem mírně. V noci sice pod nulou ale přes den většinu prosince okolo nuly. V listopadu napadlo trochu sněhu, jinak ale srážkově tenhle měsíc příliš optimistický nebyl.

Okolo poloviny prosince jsem během pár dnů oteplení zasadil česnek. Jsem na něj zvědav.

Tak vzhůru do nového roku 2017

 

Rok 2017

Začátek nové roku je ve znamení docela silných mrazů a trochy toho sněhu. Díky teplotní houpačce - jednou zima podruhé obleva - sníh odtává a díky tomu snad zimolezy budou stále ve vlhké půdě. Uvidíme na jaře. Jinak je ale sněhu málo, ani bobovat se nedá. Je ho ale přesně tolik abych si rozbil čuňu na ledovce. Snad bude únor milosrdnější.

Takže jakýsi seznam úkolů pro letošní rok.

1. Konec března vysadit živý plot na horní zahrádce, s tím spojené přesazení kopretin před plot do uličky.
2. Přesadit maliny na nové místo
3. Vyčistit jezírko a přebytečné rybí osazenstvo přesunout do okolních rybníků.
4. Zakytovat a nalakovat obě branky.
5. Připravit záhon po česneku na jarní výsadbu jahod.

 

Jaro 2017

Přípravné práce na výsadbu živého plotu mi bohužel pozdržel propršený víkend, takže jsem to musel udělat vše najednou během víkendu následujícího. Vykopat rigol - na některých místech jsem musel použít hrubou sílu podpořenou krumpáčem, podsypat substrátem a vysadit sazenice. Měl jsem toho docela v sobotu večer dost, ani pivo mi moc nechutnalo. Druhý den jsem dorazil kousek plotu na jiném místě vedle třešně a vrhnul se na přesazení a vysazení malin. Jsou nyní u plotu místo zimolezů a je jich celkem devět. Pět jsem přesadil z původního místa - ty mrchy se tak rozlezly, a čtyři jsem dal nové. Kluk mi pomohl a postříkal angrešty a rybízy proti mšicím.

Jiank jaro se zatím zdá být po dlouhé době jarem normálním. Srážky jak na houpačce, teploty stejně tak, prostě zatím žádné mimořádné výkyvy počasí.

Kromě to jsem zjitil, že mi v zimě popraskalo co mohlo. U sudu na spodní zahrádce mi odpadlo dno, takže jsem ho rozšlapal a musím koupit nový, u nádrže za plotem mi praskla výpusť před ventilem, takže jsem se to pokusil slepit a ještě neznám výsledek, u vodovodu na spodní zahrádce se mi proděravěla hadice, takže taky oprava, vichr v únoru mi strhl kus dehtu na střeše domečku a u kolečka mi praskla duše. Už podruhé. Prostě jarní peklo. A to mi ještě nějaký vůl ukradl přijímač od měřiče srážek. K ničemu mu nebude, leda k ukazování času a vnitřní teploty. Naštěstí jsem sehnal na internetu úlně stejný a ještě levnější kus, takže už zase měřím a mám dokonce náhradní měřidlo.

Ze zeleniny jsem 1. dubna vysel ředkvičky, hrášek a cibulku sečku a pod textilii vysadil sazenice 20 kedluben a 10 salátů. Až na záhon pro nakládačky mám plno.  Jahody jsem konečně vyčistil a namulčoval kompostem. Naposledy. Příští rok vysadím nových dvacet sazenic jinde.

Bohužel se stalo to, v co jsem doufal, že se nestane. Přelom března a dubna byl natolik teplý, prakticky letní teploty, že vše co mohlo začalo kvést a rašit. No a okolo 20. dubna přišly mrazíky a zmrzla dokvétající třešeň. Pak přišla druhá vlna mrazíků 10. května a ta vzala tak čtvrtinu plodů angreštu na všech stromcích. Samozřejmě mi zmrzla vyrašená vinná réva, trochu rybíz a bazalka s majoránkou. Dokonce namrzly i výhony v dubnu zasazených malin. Takže zatím to byla nejhorší kombinace počasí za 5 let. Třešně nebudou prakticky žádné, a to ani v okolí, ořechy to sundalo kompletně a angrešty zřejmě zachránilo to, že už se začaly vyvíjet plody. Ještě uvidím. Kupodivu jahody to přestály bez úhony, v době mrazíků se chystaly zrovna vykvétat a jak se ochladilo, tak toho nechaly.

Zelenina to přežila beze ztrát, byla pod textilií. Jenom jsem musel znovu přesít ředkvičky, ty prostě na první pokus vyklíčily jen tak jedna z deseti. Nově vyseté ředkvičky už jedou jak vzteklé.

Mrkev, kterou jsem tentokrát vysel na hrůbky zatím roste ke spokojenosti. Taktéž cibule sečka. Hrášek má trochu mezery ale není to nic tragického.

V neděli 14. května jsem vysadil rajčata, další salát a ředkvičky a hlavně jeden 2 metrový řádek okurek nakládaček. Až zlikviduju vinnou révu, tyče použiju na konstrukci k nakládačkám. Budu je pěstovat na stojáka. Semena jsem vysel způsobem "na vodu". Tak uvidíme. Rád bych si letos zavařil okurky vlastní.

Jinak jsem se synem vypustil jezírko, rejžákem vydrhnul stěny, přesadil rákos a část vodních kosatců z truhlíku do volného kamení. Vypadá to lépe a myslím, že to bude i lépe čistit vodu. Ryby jsem si nechal jen dvě původní a zbytek daroval do rybníku. Hned to vypadá lépe. Následně se vrhnu na úpravy okolí jezírka.

No a ještě jedna změna, k narozeninám jsem dostal dvě kiwi a jednu broskvičku. Kiwi jsem musel darovat, ty bych už nikam nenacpal. Ale na horní zahrádku jsem zasadil tu broskvičku. Jde o pozdní odrůdu, dozrává až začátkem října. To jsem zvědav jak se jí tu bude dařit. Ten jarní mrazík ji docela pocuchal listy.