Jak jsem si vystavěl zahradní jezírko.

jezírko

Jezírko patří do každé slušné zahrady i zahrádky. V té mojí už jedno malé bylo a byl jse tomu rád. Protože se mi vzhled skalky ve které bylo jezírko umístěno nelíbil, rozhodl jsem se skalku přetvořit a při té příležitosti lépe usadit a hlavně vyčistit plastový výlisek. Po rekonstrukci to vypadalo hezky. Jenže jsem trochu neodhadl živelný růst okrasných trav a také neopakovatlené propalzení oddenků jedné vitální traviny, takže po roce jsem ji měl i záhonech se zeleninou a jezírko postupně zmizelo v zelené džungli. Rok jsem to takhle vydržel a udržoval vše v rozumných mezích. Pak už mi ale došla trpělivost a rozhodl jsem se do skalky sáhnout pořádně a vzít to i s předěláním jezírka. Původní stav jezírka

Nejprve jsem si raději prošel několik webových stránek s tématy a návody jak jezírko vytvořit. Zase taková sranda to teda není. Nakonec jsem se rozhodl pro vlastní vytvoření jezírka využitím fólie. Pokud byste tedy pojali podobný úmysl a chtěli si něco přečíst o stavbě jezírka, na této stránce najdete pár obrázků s postupem prací, a na této stránce najdete jak obrázky tak i rady a tipy na stavbu, údržbu a vše okolo jezírek.

Původní záměr tvaru a vzhledu jezírka vzal trochu za své. Když jsem totiž vyndal původní plastové jezírko a začal vykopávat nový tvar, začala se mi bortit jedna stěna z hlíny a nešlo to jinak než ji prostě strhnout a změnit zamýšlený tvar. Kromě toho jsem chtěl asi trochu víc zasáhnout do vedlejšího trávníku a byl jsem manželkou vykázán do patřičných mezí. Takže nakonec to vypadá tak jak to šlo nejrozumněji.

Odstrojené jezírko Nejprve šlo ven staré plastové jezírko, jámu jsem zaházel volnou hlínou a snažil se to ušlapat. To se bohužel úplně nepovedlo, jedna stěna padla, takže jsem musel improvizovat.Část skalky jsem musel odstranit, a začal vykopávat nový tvar jezírka. Rozhodl jsem se udělat tři stupně, respektive dno do hloubky alespoň 80 centimetrů, jeden hlubší stupeň, jeden mělký stupeň a okraj k případnému dosazení kytek. Po vykopání tak 40 centimetrů hlíny jsem pochopitelně narazil na jílové podloží plné drobných kamínků a kamenů, takže teď teprve nastala vlastní práce v potu tváře. Jak jsem pořád dočišťoval a vybíral dno, dostal jsem se až na 90 centimetrů, což mi už stačilo. Úplně. Následně jsem začistil stěny a rovné plochy jezírka a začal tvarovat jeho okraj. Zvolil jsem kamenný okraj se zapuštěnými kameny do vody. V další fázi jsem alespoň symbolicky vysypal dno a rovné plochy jezírka pískem. Sice to v připadě pokládání geotextilie není až tak potřeba ale protože v tom jílu byly docela ostré kamínky a ne všechny nerovnosti se mi povedlo odstranit, raději jsem ten písek použil. Hlavně na dno v nejhlubším místě.

Připravený podlad jezírka Takže výkop je hotový a na řadu přišlo položení geotextilie a vlastní fólie. Přestože jsem třikrát změřil profil jezírka na šířku i délku, nakonec jsem fólii koupil asi o 1,5 metru delší než by bylo nutně potřeba. Ale zase na druhou stranu jsem měl dostatečnou rezervu. V obchodě měli fólie na délku už jen tolik, že to nakonec vyšlo jen o 20 centimetrů navíc. Zato na šířku bych mohl rozdávat. Geotextitle je na šířku 2 metry, takže jsem ji položil ve třech překryvných pásech. Pěkně jsem ji ušlapal do tvaru profilu, to bylo docela snadné. Horší už to bylo s vlastní fólií. Natáhnout a uložit ji je lepší dělat ve dvou. Mně pomáhala manželka. Fólii jsem postupně ušlapával na dno a vytvářel na hranách překlady a vyrovnával faldy... . Docela mi to dalo zabrat. Po uložení fólie jsem do nejhlubšího místa položil věnec kamenů jako zátěž a postupně začal napouštět vodu. Trvalo to docela dlouho, odhadem bych řekl, že má jezírko lehce přes dva kubíky objemu.

Vyložení jezírka geotextilií a fólií Napouštění jezírka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odpoledne jsem zastřihl přebytečnou tectilii a fólii na dostatečnou rezervu až si bude jezírko sedat a zbytek schoval. Okraje a jednotlivé stupně jezírka jsem zatížil kameny a nechal jezírko osudu.

Dostavěné jezírko

Asi po třech týdnech jsem začal s úpravami břehu, okraje jezírka a skalkou. Znamenalo to zrýt a vyčistit dostatečný pruh kolem jezírka od trávy, sem později přijdou přesadit Bergenie, Yuccy, okrasné trávy, kosatce a další úpravy. Fólii jsem zastřihl na finální velikost, založil do rýhy a zasypal hlínou.Protože jsem měl okrasné trávy dočasně přesazeny na záhonu pro mečíky, musel jsem trávy přesadit jako první, začal mně tlačit čas. Hned za nimi jsem přesadil kosatce a poupravil jsem část skalky. Okraj jezírka jsem vyložil zbytkem kamenů a začal jsem s finálními úpravami okolí jezírka. Přesadil jsem Bergenie, znovu jsem přemístil Yuccy, osadil volná místa ve skalce a na okraji jezírka, ze spodní zahrádky vyryl a přesadil pár trsů Poděnky a dozdobil většími i menšími oblázky a dočistil kačírkem.

 

Strážce jezírka Do jezírka jsem přesadil původní vodní kosatce do mělčiny, do hlubší vody jsem dal modré kostace do krátkého truhlíku, a na úplné dno jsem přesadil dva lekníny. Snad se to celé vzpamatuje a rozroste. Takhle se zdá, že to bylo rychle hotovo ale trvalo mi to skoro celý další měsíc, než jsem dotvořil. Ještě jsem zapoměl na strážného, můj vánoční dárek od manželky, vodník. Jméno jsem zatím ještě nevymyslel, asi udělám domácí anketu. Nakonec jsem si vymyslel, že zkusím štestí a dám do jezírka rybičky. Po delším studiu jsem musel přiznat, že KOI prostě zamítám. Nemám nikde v dosahu zahrádky elektřinu a bez filtrace tyhle rybky nemá smysl trápit. Takže volba padla na karásky, konkrétně jsem si zvolil zlaté karásky.

 

 

Karásci zlatí Nákup proběhl v akvaristice v Braníku a večer už byly vypuštěny, tedy po půlhodinové aklimatizaci ve vodě jezírka, do nového bydlení. Trochu z toho byly vyjukané ale po pár dnech už si zvykly, vyžraly komáří larvy a v současné době je už krmím granulemi. Zatím se zdá, že po třech týdnech se mají čile k světu. Honí se pod kosatci a snaží se ulovit vodoměrky, což jim moc nejde. Ale je to sranda jak se za nima dělá bílá pěna kdy některou vodoměrku nahánějí. Možná to jednou natočím.

Protože nemám možnost filtrace - příští rok si možná koupím solární fontánku, abych udělal takový malý čůrek z kamenů do jezírka kvůli čeření vody - používám jezírkovou biologickou chemii Vodnář. Zatím se mi osvědčila, uvidíme v dlaších měsících.

 

 

Hotové jezírko Takže dne 6. června 2014 jsem dokončil výstavbu jezírka. Teď už to budu jen tak vylepšovat a hlavně udržovat, ať z toho nemám zase džungli.

Ostatní fotky z výstavby jezírka najdete v galerii obrázků.